Fibromiyalji nasıl tedavi edilir?

Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmediğinden kesin tedavisi yoktur. Her hastaya uygulanabilecek tek bir tedavi şekli de söz konusu değildir. Tedavinin başarılı olabilmesi için her şeyden önce, doktorun hastasında yaygın vücut ağrısı yapabilen ve bazen ciddi olabilen diğer nedenleri dışlaması ve hastasını kendisinde önemli bir hastalık olmadığı konusunda ikna etmesi gerekir. Fibromiyaljinin yaşamı kısaltan, hareket kısıtlılığına veya fonksiyon bozukluğuna neden olan bir hastalık olmadığını hatırda tutmanın tedavi başarısına önemli katkısı olur.

Fibromiyaljili hastalar egzersiz tedavisinden özellikle aerobik egzersizlerden çok fayda görürler. Gevşeme egzersizleri, yürüme ve yüzme etkili olan diğer egzersizlerdir.

Yaygın ağrıyı gidermek, uykuyu düzene sokmak ve ruh halini düzeltmek amacıyla depresyon ve epilepsi (sara) tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardan yararlanılmaktadır. Depresyonunuz veya epilepsiniz olmadığı halde fibromiyalji belirtileri bu ilaçlarla düzelebilir; çünkü bu ilaçlar beynin ağrı ile ilgili bölgelerinde etkili olurlar. Ağrı kesici ilaçlar ve nonsteroid antiinflamatuvar (kortizon olmayan antiromatizmal) ilaçlar, diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında ağrıyı azaltmada etkili olur.

Hayata olumlu bakma ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşma, ağrıları önemli ölçüde azaltarak tedavi başarısının artmasını sağlar.

Fibromiyalji – Yumuşak doku romatizması

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım