Ankilozan Spondilitli hastaları için Göğüs Ekspansiyonu (Göğüs genişletme) egzersizleri nelerdir?

  • Vildan Han.

İlk hareketimiz göğüs kafesini genişletmeye yönelik hareket. Öncelikle ayaklarımızı omuz hizasında açıyoruz. Olabildiğince omuzumuz, kalça ve ayakla aynı hizada olacak sonrasında ellerimizi başımızın arkasında kenetliyoruz. Derin nefes alarak dirseklerimizi yana doğru açıyoruz. Birkaç saniye bekliyoruz, yavaş bir şekilde nefesimizi vererek normal pozisyonumuza dönüyoruz. Tekrar derin bir nefes alıyoruz, geriyoruz iyice omuz kuşağı kaslarımızın gerildiğini hissediyoruz. Tekrardan bırakıyoruz nefesimizi. Tekrar derin bir nefes alıyoruz, tekrar gevşiyoruz. Son hareketimiz, tekrar iyice geriyoruz dirseğimizi. Derin nefes vererek hareketimizi tamamlıyoruz.

  • Cengiz Bahadır

Bu hastalığın özellikle omurgayı tuttuğunu söylemiştik. Omurganın önemli bölümlerinden biri de boyun omurgası. Hastalık boyun omurgasını tutup, sağa sola, arkaya ve öne eğilmesini ciddi bir şekilde kısıtlayabilir. Bunların olmaması için boyuna yönelik bir takım egzersizler öneriyorum. Şimdi bu egzersizlere beraberce göz atalım.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım