Gut artriti nedir? Klinik bulguları nasıldır?

Gut artriti, ani gelişen eklem sorunları ile karakterizedir. En sık etkilenen eklemler ayak başparmağı, ayak bileği ve diz eklemidir.

Eklemlerde çok şiddetli ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyet ile karakterizedir. Hastalar ağrının şiddetini çarşaf bile değmesini istemedikleri kadar şiddetli olarak tanımlarlar.

Genellikle eklem sorunları sabaha doğru başlar. Daha önce benzer bir atak geçiren hastalar guta bağlı eklem iltihabini yaşadıklarını çoğu zaman fark ederler. Sıklıkla eklem iltihabi 3 ila 5 gün içinde kendiliğinden yatışır. Ancak bazen bu süre uzayabilir.

Gut artritli bazı hastalarda daha öncesine ait böbrek taşı öyküsü olabilir. Bunun yani sıra tofüs adı verilen ve hastalığa yol açan ürik asit kristallerinin kulak kepçesi ve eklemlerin çevresinde birikimi beyaz renkli şişlikler şeklinde görülebilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
İlginizi çekebilecek başlıklar
GutGut nedirRomatizmal Hastalıklar
Açık açık romatizma tanıtım