Her döküntü HSP midir? Böyle belirtiler olunca ne yapmalıyım?

Çocuklarda deri döküntüsüyle giden birçok hastalık vardır. Bunların çoğu virüslerin neden olduğu, kızamıkçık, su çiçeği gibi hastalıklardır. Burada önemli olan, ateşli, döküntülü bir durumda bir çocuk doktoruna veya aile hekiminize başvurmaktır. Basit, sadece ateş düşürücü gibi ilaçlarla geçen durumlar olabileceği gibi, ciddi hastalıkların başlangıcı olabilir. Doktorunuz gerektiğinde bazı ciddi hastalıkları tanımak için kan ve idrar testleri isteyecektir. Benzer deride solmayan döküntülerle seyreden bazı önemli hastalıkları eledikten sonra yukarıda söz ettiğim deri, eklem bulguları, karın ağrısı ve kan ve idrar tetkikleri çoğunlukla HSP tanısını koymak için yeterlidir. Bazen doktorunuz tanı koymakta zorluk yaşayabilir. Ender de olsa derideki döküntüden bir örnek alarak tanıya gitmek gerekebilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü