Her eklem ağrısı romatizma mıdır?

Tabii ki eklem ağrılarının birçok nedeni olabilir. Örneğin: 3-8 yaşları arasında çocukta akşama doğru, okul sonrası veya bir aktivite sonrası bacaklarda ağrılar ortaya çıkabilir. Şişlik yoktur, çocuğun ateş, deri döküntüsü, halsizlik gibi yakınmaları yoktur. Akşam bacaklarını ovunca veya basit bir ağrı kesiciyle geçer. Buna “büyüme ağrısı” diyoruz. Çocuklarda ayak tabanları 6 yaşına kadar düz taban dediğimiz yapıdadır, bu normaldir. Eklem hareketleri de erişkinlere göre daha elastiktir. Bu da yorulunca bacak ağrılarına neden olabilir. Çoğunlukla 10 yaşından sonra düzelir.

Ülkemizde sık görülen akut romatizmal ateş (ateşli eklem romatizması) ve ailesel Akdeniz ateşi de eklem şişliğine neden olabilir. Çocuğunuzda tekrarlayan, birbirine benzeyen, nedeni bulunamayan, yüksek ateş ve/veya karın ağrısı atakları oluyor ve bu ataklar 3-4 günde geçiyorsa, ailesel Akdeniz ateşi olabilir. Yine ülkemizde akılda tutulması gereken, süt ve süt ürünlerinden bulaşan Brusella (hayvan hastalığı) ve ayrıca tüberküloz hastalığıdır. Bunlar da eklem iltihabına neden olabilir. Bir de diz, ayak bileği gibi eklemde aniden ortaya çıkan şişlik, kızarıklık ve birlikte yüksek ateş vardır ki, bu acil bir durumdur. Hemen doktorunuza veya acil servisi olan bir hastaneye başvurmanız gerekir.

Diğer bir acil durumda ise çocukta yaygın eklem ve kol/bacak ağrıları ortaya çıkmasıdır. Çocuk geceleri ağrıdan uyuyamaz. Halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık görülür. Bazı kötü huylu hastalıklar buna neden olabilir. Bu durumda da hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Burada vermek istediğim ana mesaj, eklem rahatsızlığı olan bir çocuğun öncelikle ortopediste veya başka bir uzman doktora değil, bir çocuk doktoruna başvurmasıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım