Her Raynaud Fenomeni tedavi edilmeli midir?

Raynaud Fenomeninde tedaviye karar verilirken, Raynaud fenomeninin şiddeti, hastanın hayat kalitesine etkisi ve bir hastalıkla ilişkili olup olmadığı önemlidir. Altta yatan neden ne olursa olsun, bu şikayet ile başvuran herkes Raynaud Fenomeni konusunda bilgilendirilmeli ve yaşam tarzı değişliği nerilmelidir. Soğuktan ve stresten korunma, tetikleyici olduğunu bildiğimiz sigaranın bıraktırılması, kıyafetlerin kol ve bacakları ısıtıcı ve koruyucu özellikte olması, el-ayak koruyucu önlemler ve travmadan sakınılması, soğuk su maruziyetinden kaçınılması gibi genel önlemler anlatılmalıdır. Şiddeti az olan veya hastalıkla ilişkisiz Raynaud Fenomeninde genellikle bu önlemler yeterli olacaktır. Şiddeti fazla olan veya hastalıkla ilişkili Raynaud Fenomeninde hekimin belirleyeceği damar genişletici ilaçlar ve altta yatan hastalığı tedavisi gereklidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım