İltihaplı romatizma nedir?

İltihaplı romatizma, romatizmal hastalıkların bir alt grubu ve halk arasında daha fazla bilinen hastalık grubudur. Öncelikle herhalde iltihap nedir? Onu açıklamak gerekiyor.

Biz romatizmal hastalıkları düşündüğümüz hastalarımızda bazı kan tetkikleri isteriz. Bu tetkikler içerisinde yer alan sedimentasyon CRP gibi iltihap göstergelerinin yüksek olduğu durumda, evet iltihaplı bir romatizmanız var diye düşünürüz.

Ancak şunu söylemek gerekir ki bu iltihap değerleri sadece romatizmal hastalıklarda yükselmez. Altta yatan enfeksiyon ya da başka hastalıklar da bunun yükselmesine yol açabilir. Dolayısıyla her iltihap yüksekliği romatizma anlamına gelmez.

Ancak klinik bulguları romatizmal bir hastalıkla uygun olan birisinde kanda az önce saymış olduğum iltihap değerlerindeki yükseklikler bize iltihaplı romatizma tanısında faydalı olur.

Bu grup içerisinde hangi hastalıklar var. Mesela romatoid artrit, eklemlerde şişlik, ağrı ve iltihaplanmayla seyreden bir hastalık grubu. Mesela ankilozan spondilit, ağrılık olarak omurga ve bunun yanı sıra leğen kemiğini, omurgamıza, kuyruk sokumuna bağlayan sakroiliak eklemde iltihaplanma. Ya da damar iltihaplanması, bağ dokusu hastalıkları gibi romatizmalar bizim için iltihaplı romatizma grubuna girmektedir.

Şu sayfalar da ilginizi çekebilir:

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım