İnflamatuvar bel ağrısı nedir? Benim bel ağrım inflamatuvar olabilir mi?

AS ve diğer spondiloartritler, omurgada ve sakroiliyak eklemlerde süreğen inflamasyona ve sonuçta ağrı ve tutukluğa neden olur. Ağrı ve tutukluk, kalçaların arka kısımlarında, belde, sırtta ve boyunda ortaya çıkabilir.

Ankilozan spondilitli hastaların çoğunda ilk başvuru yakınması, genç yaşta gelişen inflamatuvar bel ağrısıdır. Bu tip bel ağrısının en önemli özellikleri;

  • Kırk yaştan önce başlaması,
  • Sinsi başlangıç göstermesi,
  • Üç ay veya daha uzun sürmesi,
  • Dinlenmeyle (özellikle gecenin 2. yarısında veya sabaha karşı) ortaya çıkması; hareketle azalmasıdır.

Yarım saatten daha uzun süren sabah tutukluğu bu ağrıya eşlik edebilir. NSAİİlar ağrıyı ilk 48 saat içerisinde düzelterek dramatik bir yanıta neden olabilirler.

Sizin de bel, sırt, boyun veya kalçalarınızın arka kısımlarında genç yaşlarda başlamış, uzun süre devam eden, özellikle hareketsiz kaldığınız zamanlarda ve gecenin ilerleyen saatlerinde veya sabaha karşı ortaya çıkan, kalkıp dolaşmakla azalan ve sabahları yarım saatten uzun süren sabah tutukluğunun eşlik ettiği ağrınız varsa bir romatoloji hekimine başvurmanızı öneririm. Bu, inflamatuvar tipte bir omurga ağrısı ve AS’nin bir belirtisi olabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım