Karpal tünel sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Karpal tünel sendromu medyan sinirin el bileği düzeyinde sıkışması sonucu ortaya çıkar. Medyan sinirin sıkışması bu sinirin duyusunu aldığı başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısında ek olarak avuç içinin başparmak taraf yarısında ağrı ve uyuşmaya neden olur. Bazı hastalarda ağrı kol ve omuza kadar yayılabilir. Ağrı ve uyuşma geceleri artabilir ve elleri sallamakla ve ovuşturmakla azalabilir. İleri dönem şiddetli hastalarda başparmak hareketlerinde beceriksizlik ve başparmak kaslarında incelme görülebilir. Karpal tünel sendromu gelişme riski gebelik, şişmanlık, iltihaplı romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, hipotriodizm dediğimiz troid bezinin az çalışması ve alkolizm durumlarında artar. Ama hastaların yarısından fazlasında bu risk faktörlerinden hiçbiri bulunamaz. Genelde 30 – 40’lı yaşlarda ve kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla sıklıkta görülür. Karpal tünel sendromu tanısı klinik olarak konur. EMG (elektromiyografi) denilen sinir ileti testi ile tanı daha da kesinleştirilebilinir. Karpal tünel sendromu tedavisinde önce el bileğini sabitleyen split ve ateller, ağrı kesici ilaçlar, kortizon tedavisi tercih edilir. Eğer yanıt alınamazsa cerrahi önerilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Hiçbir sonuç bulunamadı.
Açık açık romatizma tanıtım