Karpal tünel sendromu nedir ve nasıl tedavi edilir?

KTS el bileğinde median sinir olarak adlandırılan sinirin sıkışması sonucu el ve parmaklarda uyuşma ve ağrı ile kendini gösteren bir klinik tablodur. Median sinir el bileğinde kemikler ve de ligamanlardan oluşan tünel benzeri bir yapının içinden geçer. Sinirin bu yapının içinde nasıl sıkıştığı tam olarak bilinmese de, tendonların ya da civardaki yumuşak dokunun şişmesi ve kalınlaşması sonucu siniri sıkıştırdığı düşünülmektedir. Median sinir duyusal iletileri başparmak işaret parmağı ve orta parmakla yüzük parmağının bir bölümüne ve avuç içinin başparmağa yakın bölümüne taşır ve sinirin sıkışması sonucu bu bölgelerde ağrı ve uyuşma ortaya çıkar. Hastalığın tanısı klinik bulgular ile de konulabileceği gibi EMG denilen sinir ileti testi ile konulur. Tedavide genelde birkaç yöntem bir arada kullanılır. Hastaların bir bölümü geceleri giyilen ve el bileğini nötral pozisyonda tutan atellerden çok fayda görmektedir. El bileğine kortizon enjeksiyonu diğer bir tedavi yöntemidir. Cerrahi yöntem ile siniri çevreleyen dokuların gevşetilmesi bu 2 yönteme rağmen yakınmaları düzelmeyen hastalara önerilebilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım