Kas güçsüzlüğünün miyozit dışı nedenleri neler olabilir?

Miyozit dışında kas güçsüzlüğüne yol açan birçok durum mevcuttur. Miyozit dışı kas güçsüzlüğü yapan sebeplerin ortak özellikleri arasında sedimentasyon hızı ve C R P gibi iltihap göstergelerinin genellikle normal sınırlar içinde olması, bağışıklık sistemi kaynaklı miyozit olduğunu gösteren A N A testinin negatif olmasıdır. Miyozit dışı kas güçsüzlüğüne yol açan nedenler içinde distrofik, metabolik, mitokondriyal ve endokrin nedenler ilk sıralarda gelmektedir. Bakteriyel, viral, parazitik enfeksiyon nedenleri ve ilaçlara bağlı güçsüzlük önemli kas güçsüzlüğü nedenleri arasındadır. Birçok hastalık tedavisi için kullanılan ilaçların kas güçsüzlüğü yapabilme riski vardır. Bu ilaçlar içinde kolesterol düşürücü ilaçlar olan statinler, romatizmal hastalıkların tedavisi için kullanılan kortikosteroidler, D penisilamin, klorokin, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan interferon alfa, hidroksiüre ve bazı aşılar ön sıralarda gelmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım