Kolşisin tedavisi osteoartrit (eklem kireçlenmesi hastalığında) kullanılabilir mi?

Kolşisin, ülkemizde de yetişmekte olan güz çiğdemi bitkisinden elde edilen ve gut hastalığı başta Türkiye’de sık görülen Behçet ve ailevi Akdeniz ateşi hastalıklarında ön planda kullanılan bir ilaçtır. Kolşisin, kabaca vücutta oluşan iltihabı azaltma özelliğine sahiptir. Eklem kireçlenmesinde ağrıyı azaltabileceği gösterilmiştir. Ancak şu ana kadar olumlu etkisi kesin olarak ispat edilmemiş ve günlük tedaviye girmemiştir. Özellikle, hastalığın alevlenme dönemi dediğimiz eklem ağrısı ve şişliğinin arttığı veya parmak eklemlerinde ağrılı yeni kemik oluşumları çıkarken, ağrı şiddetini ve süresini azaltabileceği düşünülmektedir. Bu dönemde ilacı kullanan ve fayda gören hastalar, benzer şikâyetlerin tekrarladığı dönemlerde ilacı aralıklı kullanabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım