Kolşisine rağmen Ailevi Akdeniz ateşi (FMF) atakları olması durumunda alternatif tedaviler var mıdır?

Yeterli dozda kolşisin kullanmaya rağmen sık atak yaşayan hastalar için alternatif tedaviler bulunmaktadır. Ailevi Akdeniz ateşi hastalığına neden olan mutasyonlar interlökin-1 isimli iltihap aracısı maddenin fazla miktarda üretilmesine ve salgılanmasına neden olmaktadır. Hastalığın nasıl oluştuğu anlaşıldıktan sonra, ihtiyaç duyulan hastalarda hedefe yönelik, yani doğrudan IL-1 maddesinin etkisini azaltan ilaçları kullanmak mümkündür. Bu amaçla ilk kullanılan ilaç, IL-1 maddesinin reseptöre bağlanmasını engelleyen anakinra ilacıdır. Günlük deri altı injeksiyonlar şeklinde kullanılır. Ayrıca, IL-1’e yönelik monoklonal antikorlar, örneğin kanakinumab da, kolşisine yetersiz yanıtlı hastalarda başarıyla kullanılabilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım