Kortizon kullanırken gelişen avasküler nekroz nedir?

Kemik, kendisini besleyen damarları olan canlı hücrelerden oluşmuştur. Herhangi bir nedenle kemikteki bu damarlarda akımın kesilmesiyle, kemik hücrelerinde ölme-çürüme durumu ortaya çıkar ki biz buna avasküler nekroz veya osteonekroz adını veriyoruz. Osteonekroz, kemikte ağrı ve eklem hareketlerinde kısıtlanmaya neden olur. Genellikle kemiklerin uç bölgesinde oluşur, o eklemde eklemin yapısının ve fonksiyonunun bozulmasına neden olur. En sık kalça ve diz ekleminde gelişir; omuz, el ve ayaklar daha az etkilenen eklemlerdir. Osteonekroz nadiren çenede de gelişir. En sık nedenleri arasında; kan akımının kesilmesine neden olan travmalar, alkol kullanımı, kortizon tedavisi sayılabilir. Ayrıca daha az olarak orak hücreli anemide, vurgun hastalığında, radyasyon tedavisi alanlarda, HIV enfeksiyonu seyrinde, kemik yoğunluğunda azalma nedeniyle tedavi gören hastalarda da görülebilir. Anlattığım risk faktörlerini taşıyan hastalar, en sık görüldüğü yer olması nedeniyle, özellikle kalça ekleminin hareketi ile oluşan ağrı yakınmaları olduğunda dikkatli olmalıdırlar.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım