Kortizon kilo aldırır mı?

Evet, aldırabilir. Kortizonun iştah açıcı etkisi vardır. Kortizon kullanan hastalar, doyduklarını anlayamadıklarından yakınırlar. Kortizona bağlı, mide yanmaları olan hastalar da, bu yakınmalarını baskılamak için gıda alışını arttırabilir.. Günlük 5mg lık doz üstünde dozu, 1 yıl kullanan hastaların ¼-1/5  inde, 16mg/gün üstünde kullananlarda %70 oranında  kilo artışı görülür. 5mg ın altındaki dozlarda  bu oran %8-9 a düşebilir. Günlük kalori gereksinimi dışında beslenmenin sağlanması gerekir.

Kortizon kullanan hastalarda kilo artışı yanısıra, yağ dokunun yer değiştirmesi nedeniyle ay dede yüz, ensede yağ yastığı, ay dede yüz denen yüzde yuvarlanma  görülebilir. Doz arttıkça bu yan etki daha fazla görülür. Tedavinin ilk 2 ayında ortaya çıkabilir. Günaşırı verilen dozlarda, bu yan etki daha az olma olasılığı vardır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım