Kortizon tedavisinden korkmalı mıyım?

Kortizon tedavisinden korkmamalısınız. Kortizon vücutta üretilen doğal bir hormondur. Kortizon ilaçları vücutta üretilen kortizon hormonunun bir kopyasıdır. Kortizon tedavisi birçok hastada hızlı ve etkili bir ağrı ve iltihap kontrolü sağlamaktadır. Kortizon tedavisi sıklıkla romatizmal hastalığın başlangıç dönemlerinde, hastalık baskılayıcı ilaçların etkilerinin ortaya çıkmasına kadar geçen ilk 1-3 aylık sürede ve hastalığın alevlendiği dönemlerde kullanılmaktadır. Bazı hastalarda sürekli kortizon kullanılması gerekli olabilmektedir. Kortizon tedavisi yarar sağladığı gibi bazı yan etkilere de yol açabilmektedir. En sık yan etkileri kan şekerinde yükselme, hipertansiyon, kemik erimesi, ödem, erken damar sertliği ve katarakt gelişimi, kaslarda erime ve güçsüzlük, ciltte morluklar, sivilceler ve çatlaklar, ay dede yüzü, infeksiyonlara karşı direnç düşüklüğüdür. Çoğu kez bu yan etkiler kullanılan kortizonun dozu ve kullanım süresine bağlıdır. Uzun süre kortizon kullanımında hastalık belirtilerini kontrol altına alabilecek kortizon dozunun günde tek doz kullanımı esastır. Bu yan etkileri önlemek için tuz kısıtlanması, kalsiyum ve D vitamini alınması, bol süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Yüksek doz kortizon kullanımlarında mutlaka tuz kısıtlaması yapmalısınız. Düşük doz kortizon kullanımlarında tuz kısıtlaması gerekli olmayabilmektedir. Temel bilinenin aksine kortizon kilo aldırmaz fakat iştahı arttırır. Kortizon kullandığınız süre içinde iştahınızı kontrol altında tutmalısınız. Kortizon ilaçları romatizmal hastalıkların tedavisinde temel ilaçlar değildir. Kortizon ilaçları mutlaka doktorunuzun denetimi altında ve önerdiği şekilde kullanınız. Kortizon kullanıyorsanız herhangi bir sebeple başvurduğunuz her doktora mutlaka kortizon kullandığınızı söyleyiniz.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım