Miyozit nedir, klinik bulguları nelerdir?

Miyozit “kas iltihabı” anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Vücudumuzdaki kas miktarı cinsiyete göre değişmektedir. Erkek vücudunun %40’ı kaslardan oluşmakta iken, bunun kadınlardaki karşılığı %25-30’dur. Vücudumuzda birçok organ ve sistemde kas bulunduğu için, miyozit yani kas iltihabı, birçok sistemi ilgilendiren hastadan hastaya değişken belirtilere yol açarak kendini belli eder. Miyozit; enfeksiyonlara, ilaçlara veya romatizmal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Romatizmal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan miyozitler. Diğer bir deyişle inflamatuar miyozitlerin en sık görülen belirtileri; zamanla ve giderek artan kol, bacak kaslarımızın zayıflığı ve kas güçsüzlüğüdür. Daha az oranda, eklem ağrıları ve şişlikleri, ciltte kızarıklıklar, yutma güçlüğü, nefes darlığı ve Raynaud fenomeni karşımıza çıkmaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım