Oral aft ne demektir? Oral afta sebep olan durumlar nelerdir? Hangi romatolojik hastalıklarda görülmektedir?

Aft ülser anlamına gelmektedir. Oral aft ağız mukoza ülseri demektir. Ağız içinde yanaklar, damak, diş etleri, dil üzerinde oluşabilen ülserlerdir. Değişik boyut ve sayıda olabilirler. Genelde etrafı kızarık derin olmayan ülserlerdir. En sık ağız yarasına neden olan hastalık, tekrarlayıcı aftöz stomatit adı verilen ağız mukozası hastalığıdır.

Bu ülserler kendiliğinden ortaya çıkar ve genellikle kendiliğinden iyileşirler. Fiziksel travma, ani kilo kaybı, çinko- demir gibi element, B12-folik asit gibi vitamin eksiklikleri, bazı ilaçlar, herpes virüs enfeksiyonları aftöz ülserlere neden olabilmektedir. Romatolojik hastalıklar içerisinde en sık Behçet hastalığında görülürler. Bunun dışında sistemik lupus eritematozus, vaskülitler, spondilartritler, PFAPA sendromu (tekrarlayıcı ateş, lenf bezi büyümesi, boğaz ağrısı atakları ile seyreden bir immun sistem hastalığı) ayrıca Çölyak hastalığı, Crohn hastalığının bir parçası olarakta görülebilmektedirler.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım