Oral aft ne demektir? Oral afta sebep olan durumlar nelerdir? Hangi romatolojik hastalıklarda görülmektedir?

Aft ülser anlamına gelmektedir. Oral aft ağız mukoza ülseri demektir. Ağız içinde yanaklar, damak, diş etleri, dil üzerinde oluşabilen ülserlerdir. Değişik boyut ve sayıda olabilirler. Genelde etrafı kızarık derin olmayan ülserlerdir. En sık ağız yarasına neden olan hastalık, tekrarlayıcı aftöz stomatit adı verilen ağız mukozası hastalığıdır.

Bu ülserler kendiliğinden ortaya çıkar ve genellikle kendiliğinden iyileşirler. Fiziksel travma, ani kilo kaybı, çinko- demir gibi element, B12-folik asit gibi vitamin eksiklikleri, bazı ilaçlar, herpes virüs enfeksiyonları aftöz ülserlere neden olabilmektedir. Romatolojik hastalıklar içerisinde en sık Behçet hastalığında görülürler. Bunun dışında sistemik lupus eritematozus, vaskülitler, spondilartritler, PFAPA sendromu (tekrarlayıcı ateş, lenf bezi büyümesi, boğaz ağrısı atakları ile seyreden bir immun sistem hastalığı) ayrıca Çölyak hastalığı, Crohn hastalığının bir parçası olarakta görülebilmektedirler.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü