Osteoartritte eklem içi enjeksiyonlar faydalı mıdır?

Soruya kısaca yanıt vermek gerekirse uygun osteoartrit hastalarında yapılan eklem içi enjeksiyonlar faydalıdır.

Osteoartritli eklem içine enjeksiyon en çok diz eklemine yapılmaktadır. Burada iki ilaç öne çıkmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan ve etkili olan kortizon ve daha az kullanılan ve etkisi daha az olan ve halk arasında horozibiğinden yapılan ilaç olarak da bilinen hyaluronik asit preparatlarıdır.

Eklem içine ilaç uygulamaları ağızdan alınan ağrı kesici ve iltihap baskılayıcı ilaçlar ve diğer rahatlatıcı tedavilere rağmen kronik ve akut olarak ortaya çıkan ağrı veya iltihabı baskılamak amacıyla yapılır.

Eklem içi kortizon uygulamaları 1950 yılından bu yan uygulanan bir yöntemdir. Eklem içine verilen kortizon iltihabı baskılayarak hem eklemdeki ağrı ve şişliği hem de hareket kısıtlığını giderir. Ancak bu etki kalıcı değildir. Uygulanan kortizona bağlı olarak uygulamanın etki süresi 2–16 hafta arasında değişir.

Eklem içi kortizon uygulamalarında en çok korkulan konu ekleme zarar verip vermediğidir. Bu nedenle eklem içine sık ve gereksiz enjeksiyondan kaçınılması önerilmektedir.  Ortak görüş kortizon enjeksiyonunun aynı ekleme 3 aydan daha sık yapılmaması yönündedir. Ayrıca ekleme uygulanan kortizonun bir kısma kana geçebileceğinden diyabetli hastaların bu konuda uyarılması uygun olacaktır. Nadir olarak eklem içine yapılan kortizona bağlı olarak lokal reaksiyon gelişebilir. Bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonları ağızdan alınan ağrı kesici ve iltihap baskılayıcı ilaçlar ve eklem içi kortizon uygulamalarından fayda görmeyen hastaların yanı sıra protez ameliyatlarından önce zaman kazanmak amacıyla yapılır. Eklem içi hyaluronik asit uygulamaları haftada bir olmak üzere 3 veya 5 hafta süreyle uygulanır. Hyaluronik asit eklemdeki kayganlığı arttırarak ağrıyı azaltırken eklemin hareket kapasitesini arttırır. Bu etki enjeksiyondan 1–2 hafta sonra başlar.

Hyaluronik asit uygulamasının etkinliği tartışmalıdır.  Ancak hastaların %20’si eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonundan fayda görmektedir. Son çalışmalarda eklem içi hyaluronik asit uygulamasının ağızdan naproksen kullanımından daha etkili olmadığı gösterilmiştir.

Bu iki ilaç dışında başka eklem içi uygulamaları mevcuttur. Bunlardan en çok bilineni hastanın kanının işlemden geçirilerek ekleme uygulanması şeklinde olan plateletten zengin plazma uygulamasıdır. Ancak bu uygulamaların etkinlikleri tam olarak kanıtlanmamıştır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım