Osteoartrit hastalarına ne zaman protez ameliyatı yapılmalıdır?

Kireçlenme hastalarının ideal kiloya inmesi, düzenli egzersiz programlarıyla ekleme binen yükün azaltılması ve kas gücünün arttırılması hastalar açısından oldukça yararlı olmaktadır. Bu tarz önlemlerle eklem hasarındaki ilerleme yavaşlatılmaya çalışılır. Ancak tüm bunlara rağmen kireçlenme eklemde hasar oluşturarak kişinin günlük yaşamı ve hayat kalitesini azaltabilir. Eklem ağrıları ilaç tedavileri, eklem içine yapılan ilaç uygulamaları ve diğer fizik tedavi yöntemlerine rağmen kontrol altına alınamıyorsa, eklemin cerrahi yöntemlerle değiştirilmesi yani protez eklem uygulaması gerekebilir. Eklem protezleri  hem ağrının ortadan kalkmasını hem de eklem hareketlerinin belirgin şekilde düzelmesini sağlayabilmektedir. Hasta operasyon öncesi karar ve beklentileri açısından da ortopedi uzmanı ile görüşmelidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü