Osteoartrit nedir? Klinik bulguları nelerdir?

OA tüm dünyada en sık görülen kronik eklem hastalığıdır.

Kısaca tanımlayacak olursak, kıkırdak, kemik ve zamanla çevre bağ dokularını da içine alacak şekilde oluşan aşınma, eklem sıvısının azalması, kemik büyümelerinden oluşan hastalık tablosu diyebiliriz.

Çoğunlukla ağrı ve şekil bozukluğuna ve sonrasında da fonksiyon bozukluklarına neden olmaktadır.

OA giderek yaşlanan tüm dünya coğrafyasında önemli bir sağlık ve finans sorunu haline gelmiştir.

OA nedenlerine kısaca değinecek olursak, kartilaj ve subkondral kemik dokusunun aktif yıkım ve yapımını içeren bir kompleks olduğunu görürüz. Bazı faktörler bu yapım ve yıkıma katkıda bulunurlar bunların başlıcaları şöyledir: mekanik stres, biyokimyasal ve genetik faktörlerdir.

Artan yaşla birlikte obezite, metabolik hastalıklar, yanlış diyet, bozuk beslenme alışkanlıkları, cinsiyet, etnisite, azalmış kemik dansitesi OA için predispozan risk faktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Klinik olarak OA karşımıza genellikle en sık ve ilk diz ağrısı şeklinde çıkmaktadır. Bunun yanında ayak ve el bilekleri, omuzlar, kollar ve omurgalar OA’tten etkilenen diğer eklemlerdir.

Esasen büyük eklemler başta olmak üzere diğer tüm küçük eklemler de osteoartritten etkilenmektedir.

Diz eklemi vücudumuzun yükünü yere aktaran ve ayakta kalmamızı, yürümemizi sağlayan ve günlük aktivitelerimizi yapmamızı sağlayan en önemli eklemlerimizdendir.

Diz osteoartriti ağrı ve fonksiyonel kayıplara neden olarak tüm hayatı olumsuz etkilemektedir.

Sonuç olarak, toplumun ilerleyen yaşla birlikte büyük kısmını etkiyen birçok eklemi etkileyebilen önemli bir sağlık sorunu olarak karşımızda durmaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım