Osteoartritte kaplıca tedavisi işe yarar mı?

Kaplıca tedavisi uzun yıllardan beri birçok romatizmal hastalığın tedavisinde başvurulan geleneksel bir tedavi şeklidir. Hareket eden su ile masaj, sıcak su banyoları, doğal buhar banyoları ve mineralli su uygulamalarını kapsar. Kaplıca tedavisi özellikle iltihaplı olmayan romatizmal hastalıkların tedavisinde ön plandadır. Bugün için en sık halk arasında kireçlenme olarak bilinen ve 50’li yaşlardan sonra sık görülen osteoartrit hastalarında kullanılmaktadır. Kireçlenme gelişen hastalar en çok eklemlerde ağrı ve hareketlerde kısıtlanmadan yakınırlar. Kaplıca tedavisi bu şikayetlerin azaltılmasında yardımcıdır. Kaplıcalar ağrılarda azalma ile birlikte kaslarda gevşemeye de yardımcıdır. Suyun kaldırma kuvvetinin de yardımıyla eklemlere binen yük azalır ve hastalar su içinde çok daha rahat egzersiz yapabilirler. Eklemler etrafındaki kasların güçlenmesiyle ekleme binen yük azalır ve dolayısıyla ağrıda da azalma olur. İltihaplı romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisinin pek yeri olmadığını ve hekim önerileriyle bu tedavilere karar verilmesi gerektiğini belirtmek gerekir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım