Osteoartritte egzersizin önemi nedir?

Egzersiz şüphesiz sağlıklı bir hayatın ayrılmaz bir parçası iken OA’te de tedavinin en önemli temel taşlarından biridir.

Egzersizin önemine değinmeden önce kısa bazı bilgiler vermekte fayda vardır. Hepimizin bildiği üzere kemik ve eklemler  bedenimizin yükünü eşit şekilde tabana aktarıp dengeli yürüme ve düşmeden koşabilme gibi daha sayılamayacak birçok işlevi yapmakta dayanak sağlamaktadır. OA’te birçok nedene bağlı olarak bu denge zaman içinde bozulmaktadır. Egzersizin önemli amaçlarından biri de hiç şüphesiz bu dengeyi tekrar sağlamaktır.

Düzenli ve istikrarlı ama zorlamadan yapılan kas güçlendirme egzersizleri sayesinde özellikle yük taşıyan kalça, diz ve ayak eklemlerindeki kemik büyümeleri engellenebilmektedir. Diğer yandan güçlendirilmiş kaslar ile ekleme binen yük azaltılıp ağrı hafifletilmektedir.

Başka bir şekilde açıklayacak olursak egzersiz ile kas gücü arttırılarak kıkırdak yüzeye olan basınç azaltılır ve kıkırdak hasarı minimalize edilmeye çalışılır.

Farklı bir bakış açısından konuya değinecek olursak düzenli ve doğru yapılan egzersizin insan psikolojisinin daha iyi olmasına ve yaşama sevincinin artmasına neden olduğu artık bilimsel bir gerçektir. Psikolojik düzelmenin de yanında en önemli risk faktörlerinden biri olan ve kaçınılmaz mutlak faydalarından biri de hiç şüphesiz kilo almayı engellemesi veya kilo verdirmesidir.

Sonuçta egzersizin daha bahsetmediğimiz sayılamayacak kadar çok faydaları bilinmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım