Osteoporozun önlenmesi mümkün müdür?

Halk arasında kemik erimesi olarakta bilinen Osteoporoz asıl olarak kemik metabolizmasındaki bozukluk sonucu kemiğin daha kırılgan bir hale gelmesidir. Tek bir nedenle kemik erimesi açıklanamaz. Genellikle pek çok farklı neden bir arada bulunur. Hastalık daha çok bayanları etkilemektedir. En sık görülen sebeplerden biri menapoz ve benzeri durumlarda gelişen östrojen eksikliğidir. Ancak bunun dışında osteoporozu arttırıcı yada hızlandırıcı sebepler vardır. Uzun sureli alkol ve sigara kullanımı, kötü beslenme, kortizon gibi ilaçların kullanımı, kötü yapılan zayıflama diyetleri bunların sadece bir kaçıdır. Dolayısıyla bu ve benzeri nedenlerin ortadan kaldırılması osteoporozun önlenmesinde çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca günlük kalsiyum ve D vitamin alımı özellikle risk faktörleri taşıyan kişilerde osteporoz gelişimini önleyebilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım