PAN klinik bulguları nelerdir?

Poliarteritis Nodosa Kısaltılmış adıyla PAN hastalığı tüm vücut sistemini etkileyebilen bir vaskülit yani damar iltihabıdır. Genel semptomlar olarak kabul edilen ateş, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı eklem ağrılarının yanında organlara özgü olarak cilt lezyonları, hipertansiyon, böbrek yetmezliği, nörolojik yakınmalar ve karın ağrısı gibi geniş yelpazede bulgulara yol açabilmektedir. Ciltte peteşi purpura olarak adlandırılan ufak cilt-cilt altı lezyonları yanında ülser gibi bulgulara yol açabilmektedir. Böbrekte tutulum yaparak hipertansiyona ve böbrek yetmezliğine yada daha basitinden idrar tahlilinde anormalliklere yol açabilir. Beyin tutulumu sergileyerek felç gibi yada tek bir siniri etkileyerek his kusuruna yol açabilmektedir. Bağırsakları etkileyerek besleyen damarlarda tıkanıklıklara yol açabilmektedir. Özetle PAN hastalığı bir çok sistemi etkileyen bulgulara yol açabilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım