Poliarteritis nodosa klinik bulguları nelerdir?

Kısaca PAN olarak isimlendirdiğimiz poliarteritis nodosa, damar iltihabına yol açan bir romatizmal hastalıktır. Tutulan damarlarda anevrizma denilen genişlemelere yol açması özellikli bir durumdur. Kafaiçi damarlarda, böbrek damarlarında ve diğer damarlarda bu anevrizmalar oluşabilir. Anevrizma duvarı inceldiğinde yırtılarak kanamaya yol açabilir ki genelde hastalarda böbrek içerine kanama olur. Şiddetli yan ağrısı, idrarda kanama ile anlaşılır. Beyin kanaması da görülebilir. Ateş, kilo kaybı eklem ağrıları genellikle eşlik eden diğer bulgulardır. Deri döküntüsüne yol açabilir ve hatta hastalığın sadece özel bir deri döküntüsü ile giden kutane PAN formu vardır. PAN, ailevi akdeniz ateşi olanlarda ya da viral hepatiti olanlarda başkalarına oranla daha sık görülür. Bu nedenle PAN hastaları ailevi akdeniz ateşi ve hepatit bulguları da taşıyabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü