Polimiyaljiya romatika nasıl tedavi edilir?

PMR tanısı konulan hastaların tedavisine başlamadan önce hastalar tedavinin uygunluğu açısından değerlendirilmelidir. Çünkü hastalar genellikle yaşlı hastalardır, tedaviyi değerlendirirken ek hastalıkların varlığı (örneğin BY, KC problemleri, Kalp hastalığının varlığı, kemik yapısının durumu gibi) değerlendirilmelidir. Hastalarımızda başlangıç tedavisi olarak genellikle düşük veya orta dozda kortizon kullanmaktayız. Hastaların kortizon başlandıktan sonra belirgin bir iyilik hali göstermeleri de bize tanıda yardımcı olmaktadır. Uzun sureli ve belirli bir dozun üzerinde kortizon ihtiyacı olan hastalarda hastayı kortizonun yan etkilerinden korumak için bazen ek tedaviler de kullanmaktayız. Tüm bu tedavileri kullanırken hastalarımızın da orta yaşta veya yaşlı hastalar olduğunu göz önüne alarak kan basıncını, zaman zaman kan şekerini, kilosunu, KC ve böbrek fonksiyonları, kemik yapısı, katarakt gelişimi, takip edilmelidir. Hastalar genellikle tedaviye iyi cevap verdiklerinden günlük aktivitelerini küçük düzenlemelerle devam ettirmelerinde bir sakınca yoktur. Hastalığın tedavisi ve takibi mutlaka bir romatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım