Polimiyaljiya romatikanın klinik bulguları nelerdir?

PMR yaşlılarda sık görülen, vücutta yaygın ağrı ve tutuklukla kendini gösteren iltihabi bir hastalıktır. Çoğu iltihaplı romatizmaların aksine eklemleri değil kasları tutar. Hastalık 50 yaşından sonra ortaya çıkar. En sık geliştiği yaş 70 yaş civarındadır, kadınları erkeklerden daha çok etkiler. Hastalar özellikle boyun ve omuz çevresinde, kolların st kısmında, kalça çevresinde, belde ağrıdan ve tutukluktan şikayet ederler. Bu şikayetleri sabahları daha fazladır. Çoğu hasta rahat yattığını ancak sabah kalktığında kendisini sanki tüm gece çalışmış gibi hissettiğini ifade eder, Otobüs yolculuğu, sinemada film seyretme gibi uzun sureli oturma sonrasında da hareket güçleşir. Ayrıca hastalarda halsizlik, yorgunluk gibi bulguların yanı sıra düşük ateş, iştah azalması, depresyon gibi bulgular eşlik edebilir. PMR’li hastaların, yaklaşık %5-15′ inde, dev hücreli arterit adı verilen bir tür damar iltihabı eşlik eder. Bu hastalarda, ateş, şiddetli baş ağrısı, kafada saçlı deride hassasiyet, çenede yemek yerken veya konuşurken yorulma ve bazen de geçici görme kaybı ile bulgu verebilir. Bu durumda derhal romatoloji doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım