PPD testi nedir? Nasıl yapılır?

PPD testi, kişinin önceden tüberküloz (verem) mikrobu alıp almadığını tespit etmek için yapılan bir testtir. Genellikle verem-savaş dispanserlerinde yapılan bu testte ön kol cildi içine PPD maddesi verilir ve oluşan şişlik 3 gün sonra değerlendirilir. 5mm ve üzerindeki şişlikler pozitif olarak kabul edilir ve o kişinin daha önce tüberküloz mikrobu ile karşılaşmış olabileceğini gösterir.

Tüberküloz mikrobu vücuda girdikten sonra hastalık yapmadan yıllarca hücrelerin içinde uyku durumunda fakat canlı olarak kalabilir. Bağışıklık sistemi zayıfladığında uyanarak tüberküloz yani verem hastalığına sebep olabilir.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bazıları bağışıklık sistemini zayıflatıp tüberküloz mikrobunun uyanmasına ve verem hastalığına sebep olabilirler. Bu ilaçları kullanacak hastalara önceden PPD testi yapılır. PPD testi 5 mm ve üzerinde olan hastaların 9 ay süre ile tüberkülozdan koruyucu ilaç (INH) tedavisi kullanmaları gereklidir. Bu koruyucu tedavi ile tüberküloz enfeksiyonu gelişmesi riskinin en aza indirilmesi amaçlanır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
İlginizi çekebilecek başlıklar
PPD testiRomatolojide Kullanılan Testler
Açık açık romatizma tanıtım