Raynaud fenomeni olarak adlandırılan parmak uçlarında görülen tekrarlayıcı renk değişikliği hangi hastalıklar ile ilişkili olarak ortaya çıkar?

Raynaud fenomeni genellikle soğuk maruziyeti ve stresle tetiklenebilen, tekrarlayıcı özellik gösteren, uç damarlarda kasılma atakları ile seyreden bir tablodur. Herhangi bir hastalığa eşlik etmeyen, iyi seyirli tipi daha sık görülür. Ancak bu bulgunun eşlik edebileceği durumlar ve hastalıklar akılda tutulmalıdır. Raynaud fenomeninin eşlik edebildiği durumlar arasında; El ve ayaklarda tekrarlayıcı travmaya neden olan bazı meslek grupları, beta bloker grubu tansiyon ilacı, amfetamin veya bazı kemoterapi ilaçların kullanımı, tıkayıcı özellik gösteren damar hastalıkları, otoimmun bağ dokusu hastalıkları ve kanın vizkositesinin değiştiği bazı kan hastalıklarını yer almaktadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım