Raynaud hastalığının tedavisinde kendim neler yapabilirim?

Raynaud tedavisinde hastanın yapacağı en önemli şey soğuktan mümkün olduğunca kaçınmaktır. Bunun için günlük aktiviteleri düzenleyen planlı bir program uygulanabilir.  Sadece uçları korumak değil tüm vücut ısısını yüksek tutmak önemlidir. Kışın sıkı kıyafetler yanında eldiven, atkı, şapka vazgeçilmez  aksesuarlardır. Hot-pack denen sıcak su torbaları, elektrikli battaniyeler de işe yarayabilir. El bakımı, cilde nemlendirici kremler, ellerin nazik kullanılması kıymık, iğne gibi darbelerden kaçınılması önemlidir.  Sigara damar duvarında kasılmaya neden olan bir madde olduğundan bu grup hastalarda kesinlikle bırakılmalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdırlar. Beta bloker denen kalb ritm ilaçları da zorunluluk yoksa kullanılmamalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü