Romatizmal hastalığı olan bireylerde aşılama yapılmalı mıdır?

Romatizmal hastalığı olan bireyler hem hastalığa hem de çoğu zaman kullanılan bağışıklık baskılayıcı ilaçlara bağlı olarak enfeksiyonlara yatkındırlar. İşte bu yüzden koruyucu, profilaktik aşıların zamanında ve uygun şekilde yapılması bu hastalar için çok önemlidir. Yine bir çok romatizmal hastalığın orta ileri yaşta görülmesi hastalığa eşlik edebilen şeker hastalığı, astım – bronşit, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi durumlarda bu hastaların aşılanmasının önemini artırmaktadır. Günde 20 mg veya eş değer dozdan fazla kortizon kullanan hastalar yine risk altında olduğundan aşılanmalıdır. Biyolojik ilaç tedavisi başlanacak hastalar ve diğer bağışıklık baskılayıcı – immünsüpresif ilaç kullanacak veya kullanan hastaların belli başlı bazı aşıları yaptırmaları önemlidir.

En önemlisi bu hastalar canlı aşı yaptırmamalıdır. Bu hastaların hepatit B virüs enfeksiyonu açısından serolojik kan testleri yapılmalı ve hepatit B aşıları yapılmalıdır. Bu aşılar romatizma tedavisi başlamadan önce yapılmalı ki aşıya karşı vücut koruyucu antikorları zamanında ve yeterince oluşturabilsin. Yine bu hastalar yıllık influenza – grip aşısı yaptırabilirler. Özellikle biyolojik ilaç kullanacak hastalar zatürre – pnömokok aşısı yaptırmalıdır. Bazen aşıların immüniteyi tetikleyip döküntü, ateş, kas-eklem ağrısı veya nadiren ciddi bulgulara yol açabileceği bildirilmiş olsa da romatizmal hastalığı olan bireylerin canlı aşılar haricinde diğer aşıları zamanında yaptırmaları çok önemlidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
İlginizi çekebilecek başlıklar
Romatizmal Hastalıklar
Açık açık romatizma tanıtım