Romatizmal hastalığı olanlarda Covid-19 aşılaması yapılmalı mıdır?

Önemli bir konu, güncel bir konu Covid-19, gerçekten zor günler geçirmemize yol açan bir viral hastalık ama taktir edersiniz ki romatizmal hastalık ömür boyu sürecek bir hastalık belki, öyle diyoruz bizim hastalıklarımız genellikle öyle ama viral hastalık günün birinde gidecek diye umuyoruz, insanların aklına şu geliyor, tabi aşılama çok güncel bir konu, koronaya yönelik aşılama. Bu noktada hastalarımızın aklında şu soru işareti var; benim romatizmal hastalığım var, aşılanmam hastalığım üzerinde olumsuz bir etki yaratır mı? Cevabını vereyim, hayır olumsuz bir etki yaratmaz yani koronaya yönelik bir aşı olmanız sizin hastalığınızın daha ağır gitmesine yol açmaz. Diğer bir nokta, diğer bir konu belki de diğer bir soru; üst düzey ilaç alıyorum, biyolojik ilaç alıyorum, acaba aşı yaptırmam halinde ciddi bir reaksiyon yaşar mıyım? Aslında bu canlı bir aşı değil, biz üst düzey ilaç alan, biyolojik ilaç alan hastalarımıza canlı aşı yaptırmamalarını çünkü birtakım olumsuz etkilerini görebileceklerini ifade ederiz ama korona aşısı ölü aşıdır, ölü aşı olduğu için bunu uygulama noktasında bir sıkıntı yok. Keza grip aşısı gibi, keza zatürre aşısı gibi, onlar da ölü aşı. Bunları uygulama noktasında hastalığın üzerinde olumsuz bir etkisi yok, hastalığın gidişatı üzerine. Kullandıkları ilaçlardan dolayı bir olumsuz duruma yol açma durumu söz konusu değil. Yani özetle şu dönemde romatizmal hastalığı olan, psöriatik artriti yani sedef romatizması olan bir hastanın aşılanma durumunda aşılanma isteği durumunda aşılanma noktasında geri durmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil hastalığı açısından ya da kullandığı ilaçlarla etkileşimi açısından ölü bir virüs aşısı olduğu için bu noktada bununla ilgili en azından bir tereddüte yer olmadığını söyleyebilirim.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım