Romatizmanın erken bulguları nelerdir?

Romatizmal bir hastalığın erken belirtileri halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ya da nadiren ateş olabilmektedir. En sık görülen erken belirtiler eklemlerde hassasiyet, ağrı, sıcaklık ve şişliktir.

Tutulan eklemlerde özellikle sabahları veya uzun süreli istirahat sonrası 30 dakikadan uzun süren tutukluk ve katılık olması ve bu şikayetlerinizin en az 1.5 aydır devam ediyor olmasıdır. Romatizmal hastalığa sahip kişilerde hastalık belirti ve bulguları değişkenlik gösterebilir ve farklı şiddetlerde olabilir.

Ayrıca gözlerde kanlanma, iltihaplanma veya kuruluk, ağızda yara veya kuruluk, ciltte döküntüler veya renk değişiklikleri, damar iltihaplanmaları, saçlarda dökülme, güneş alerjisi, kronik kanlı ishal, sedef gibi romatizmal hastalıkların eklem dışı bulguları eklem yakınmalarınıza eşlik ediyor olabilir.

Bu şikayetleriniz varsa bir doktora başvurmalısınız.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım