Romatoid artrit çene eklemini etkiler mi? Hangi klinik yakınmalar görülebilir?

Romatoid artrit çene ekleminde tutuluma neden olabilir. Çene eklemi tutulumunda genellikle iki taraflı ağrı, hassasiyet ve şişme, çene hareketlerinde kısıtlılık görülür. Çoğunlukla hastalık ; kıkırdak, kemik ve diğer eklem dokularının yıkımının ilerlemesiyle kronik bir hal alır. Bu hastalığın enflamasyonlu süreci sadece eklem dokularınıo tutmaz; tendonları, ligamanları ve çevre kas bağlantılarınıda etkiler. Artiküler yumuşak doku ve kemik yıkımına ek olarak fonksiyonu bozar ve kasları zayıflatır. ve eklem mobilitesine ciddi etkileri olan eklem kontraksiyonuile sonuçlanır. Erken evrede radyolojik bulgu olamayabilir. Fakat ilerleyen dönemlerde,  eklem boşluğunun daraldığı görülür; sonuç olarak da anterior açık ısırma gerçekleşir. Çocuk hastalarda bahsedilen hasar, çene ekleminde gelişim geriliğine ve görünüm bozukluğuna yol açabilir. Tedavi diğer eklem tutulumlarıyla benzerdir. Erken dönemde iltihap baskılayıcı ajanlar verilir ve hareket kaybını önlemek için eklem egzersizleri önerilir, eklem içi kortizon uygulaması yapılabilir. Şiddetli vakalarda ağrı ve iltiabı kontrol edebilmek için diger ilaçlar kullanılabilir. Cerrahi girişim, eklemde tam kısıtlılık geliştiğinde endikedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım