Romatoid artrit hastaları için önerilen bir diyet var mıdır?

Romatoid artrit sistemik yani sadece eklemleri değil birden fazla organı etkileyebilen bir iltihaplı romatizma hastalığıdır. İltihap olarak bilinen inflamasyonun ilaç tedavileriyle kontrolü hastalığın tedavisindeki en önemli basamaklardan biridir.

Öte yandan hastalar sıklıkla diyet konusundaki yaklaşımların tedaviye etkisi olup olmadığını merak etmektedir. Bu açıdan romatoid artrit hastalarına özel bir diyet henüz bulunmamaktadır. Bununla birlikte romatoid artrit hastalarında başta kalp krizi olmak üzere çeşitli dolaşım sistemi hastalıkları artmış olması sağlıklı beslenmenin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Genel olarak fazla kilonun verilip ideal kiloya erişilmesi, işlenmiş gıdalardan uzak kalınması, taze sebze, meyve ve liften zengin besinlerin tüketilmesi, kırmızı etin tüketiminin sınırlandırılması bunların yerine omega 3’ten zengin olan balığın tüketilip ve doymuş yağlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir. Akdeniz diyeti olarak da bilinen bu beslenme tarzının gerek kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri, gerekse inflamasyonu azalttığı yönünde elimizde bazı veriler mevcuttur. Bu nedenle hastaların bu diyeti uygulamaları tavsiye edilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Herhangi bir sonuç bulunamadı.
İlginizi çekebilecek başlıklar
Romatizmal HastalıklarRomatoid Artrit (RA)
Açık açık romatizma tanıtım