Romatoid artrit hastaları ömür boyu ilaç kullanmak zorunda mıdır?

Romatoid artrit genetik bir hastalıktır, ailesel yatkınlıkla oluşmaktadır. Dolayısıyla tamamen ortadan kaldırılması yani kür denilen tam iyileşmenin olması söz konusu değildir. Ancak romatoid artrit, özelliği gereği alevlenmelerle ve remisyon dediğimiz iyileşme halleriyle seyreder. Hastalar remisyona girdiklerinde, yani iyileşme periyoduna girdiklerinde uzun süre bu periyotta kalırlarsa, en az altı ay olmak kaydıyla, gene doktor kontrolünde kullanmakta oldukları ilaçları kesebilirler. Hatta öyle dönemler olabilir ki hiç ilaç kullanmadan da takip ediliyor olabilirler. Dolayısıyla ömür boyu ilaç kullanmaları gerekmeyebilir, ancak bu kişiler bazında değişiklik gösterebilir. İyi bir hekim kontrolü ve takibiyle daha az ilaç kullanmak zorunda kalabilecekleri dönemler olabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü