Romatoid artrit hastalarında görülen romatoid nodül nedir?

Romatoid nodül, romatoid artrit hastalarında, deri altında, fındık-ceviz büyüklüğünde, sert ve çoğunlukla ağrısız lezyonlardır. Romatoid artrit hastalarının kabaca yüz 10 ila 30’unda görülmektedir. Nodüller, 2 mm ile 5 cm arasında büyüklükte olabilmekte ve vücudun basıya maruz kalan yerlerinde görülmektedirler. Dirsekler, parmaklar, ayak tabanları, kalça gibi. Cilt dışında akciğer, kalp gibi iç organlarda da romatoid nodül gelişebilir. Romatoid nodül hastalık şiddeti açısından bilgi verir mi? Evet. Romatoid nodülü olan hastaların daha şiddetli seyrettiği saptanmıştır. Ayrıca yine romatoid nodülü olan hastalarda, romatoid nodülü olmayan ile kıyaslandığında, göz ve damar iltahabı anlamına gelen vaskülit gibi durumların daha sık olduğu saptanmıştır. Romatoid nodüller kozmetik açıdan rahatsız ediyor ya da ağrı yapıyorsa tedavi edilir. Nodüller romatoid artritin tedavisi ile gerileyebilmektedir. Ayrıca, nodüllere kortizon uygulanması da nodülleri küçültebilir. Nodülleri cerrahi olarak çıkartmak da mümkündür.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım