Romatoid artrit hastası gebe kalabilir mi? Gebelikte tedavide nelere dikkat edilmelidir?

Elbette. İlk olarak şu söylenmeli, RA hastalığı fizyolojik olarak kadınların gebe kalmasını engelleyen bir hastalık değildir. Ancak RA’sı olan bir kadın hamilelik düşüncesini mutlaka doktoru ile paylaşmalıdır. Öncelikle hastalığı remisyon dönemi dediğimiz iyileşme döneminde olmalıdır. Daha farklı bir deyişle hamileliği planlayan kadın hastalarımız, hastalığı nedeniyle ilaç kullanması gerekmeyen “iyi” durumda olmalıdır. Önemli bir başka konu, RA ilaçları kullanılırken hamile kalmamalı, daha doğru bir deyişle RA için ilaç kullanması gereken hastalarımız doğru bir hamilelikten korunma yöntemi kullanmalıdır. Ayrıca hamilelik planlayan hastalarımız kullandıkları ilaçları kesmelerinin yanısıra, bu ilaçları kestikten ne kadar zaman sonra hamile kalabileceklerini de doktorları ile mutlaka konuşmalıdır. Bu konu RA’sı olan erkek hastalarımız için de önemlidir. RA’sı olan  kadın hasta gebeliği boyunca romatizmasını takip eden doktorunun takibinde olmalıdır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım