Romatoid artrit tanısında hangi laboratuvar testleri kullanılmaktadır?

Romatoid artrit tanısında en sık kullanılan laboratuvar testleri sedimantasyon, c-reaktif protein (C-RP),  romatoid faktör (RF) ve anti-CCP denilen anti-siklik sitrülize peptid antikorudur. Hastalığın aktif olduğu dönemlerde kanda iltihabı gösteren sedimantasyon ve C-RP sıklıkla yüksektir. Sedimantasyon ve C-RP romatoid artritli hastalarda hastalık şiddeti ile ilişkili iltihabı gösteren özgül olmayan ancak tanıda ve hastalık aktivitesinin takibinde kullanılan testlerdir. Enfeksiyon, kanser ve diğer romatizmal hastalıklarda da yüksek olabilir. Yani romatoid artrite özgül değillerdir ancak tanı anında yüksek olmaları yardımcıdır. RF ve anti-CCP antikorları, romatoid artriti diğer romatizmal hastalıklardan ayırt etmede yardımcı olur. Ancak RF romatoid artrit dışında, özellikle enfeksiyonlar ve diğer romatizmal hastalıklarda da kanda bulunabilir. Anti-CCP romatoid artrit için daha özgüldür ve yüksek saptanması durumunda romatoid artrit olasılığı çok daha yüksektir. Bu antikorların romatoid artrit yakınma ve bulguları ortaya çıkmadan yıllar önce pozitifleşebileceği bilinmektedir. Her iki test RA hastalığına erken tanı koymamıza ve hastalığın nasıl seyredeceğini anlamamıza yardım eder. Ancak bu testler bütün hastalarda pozitif olmazlar.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım