Romatoid artrit tedavisinde bitkisel ilaçların etkisi var mıdır?

RA tedavisinde ümit vadeden tedaviler bulunmaktadır ve zaman geçtikçe ve hastalık daha iyi anlaşıldıkça tedavideki başarı oranları da artmaktadır. Yeni tedavi alternatiflerinden biri de bitkisel ilaçlardır. Halen devam eden çok sayıda bitkisel içerikli ilaç araştırmaları bulunmaktadır. Ancak bir bitkinin içindeki etken maddenin ilaç onayı veya tedavi endikasyonu alıp hastalara ilaç olarak sunulması on yılları bulabilmektedir. RA tanısı olup temel etkili ilaç tedavileri alırken beraberinde henüz etkisi kanıtlanmamış, içeriği bilinmeyen bitkisel ilaçların tedaviye eklenmesi, hasta sağlığı açısından sakıncalıdır. Ayrıca mevcut tedavilerin toksisitesinin artması söz konusu olacağından ve daha sayılamayacak kadar çok sebepten dolayı bitkisel tedaviler önerilmemektedir. Bu konuda ülkemizde televizyon programları aracılığı ile çok ciddi boyutta umut tacirliği yapılmaktadır. Bu kişiler romatoid artriti tedavisi olmayan bir hastalık gibi göstermektedirler. İnsanları, bilmedikleri bu hastalık hakkında çaresizmiş gibi hissettirmektedirler. İçerisinde hangi etken maddelerin ne kadar olduğu dahi bilinmeyen ve besin katkısı olarak ruhsatlandırılmış bitkileri ilaç gibi pazarlamaktadırlar. Bu anlamda biz hekimler, bitkiler içerisinde etkili maddeler olabileceğine itiraz etmemekteyiz ancak etkisi kanıtlanmamış bitkilerin insanlara romatizmaları bahane edilerek ilaç gibi verilmesine karşıyız. Değerli hastalarımız, RA gibi çok ciddiye alınması gereken bir hastalıkta kendi sağlığınızı riske etmemek adına bu tarz ürünleri kullanmayınız ve tedavinizi mutlaka uzman bir hekim, mümkünse romotolog gözetiminde sürdürünüz.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım