Romatoid artrit tedavisinde kortizonlu ilaçları kullanmak şart mıdır?

Bir romatolog olarak sıklıkla karşılaştığımız sorulardan bir diğeri hastalığın tedavisinde kortizonlu ilaçların kullanımına yöneliktir.

Kortizon tabir edilen ilaçlar vücutta iltihap olarak bilinen inflamasyonu kontrol etmede, bu sayede ağrı, şişlik ve tutukluk gibi semptomları tedavi etmede oldukça başarılıdırlar. Kortizonlu tedaviler bahsedilen bu etkilerin çok kısa sürede başlaması nedeniyle de oldukça önemli bir avantaja sahiptir. Öte yandan romatoid artrit tedavisinde kullanılan metotreksat, sülfasalazin ve kinin gibi tedavilerin etkilerinin başlaması yaklaşık 1 veya 2 ay kadar sürmektedir. Bu nedenle ana ilaç olarak adlandırılan bu tedavilerin etkileri ortaya çıkana dek kortizonlu ilaçları kullanmamız gerekebilir. Diğer ilaçların etkileri başladığında genellikle kortizon dozu azaltılarak kesilir. Bu nedenle kortizon kullanımına köprü tedavisi de denilir.

Unutulmamalıdır ki kortizona ilişkin yan etkilerin çoğu uzun süreli kullanımda ve yüksek dozda ortaya çıkmaktadır. Kontrollü bir şekilde mümkün olan en düşük dozda sürede kullanılan kortizon romatologlarca bahsettiğimiz önemli özellikleri nedeniyle tercih edilebilmektedirler.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım