Romatoid artritte kullanılan biyolojik tedaviler nelerdir?

Biyolojik ilaç, biyolojik ajan ya da bazen sadece biyolojik olarak kısalttığımız ilaç grubu romatoloji pratiğinde 2000 yılların başından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu grup ilaçlara biyolojik denilme nedeni bu ilaçların üretiminde diğer çoğu ilaçların aksine kimyasal sentezleme yönteminin kullanılmamasıdır.

Bu ilaçlar vücudumuzun kendisinin ürettiği çeşitli proteinlerin ya aynısının ya da bunların tedavi amacıyla değişikliğe uğratılmış hallerinin yüksek teknoloji kullanılarak özel tasarımlandığı ilaçlardır. Dolayısıyla romatoloji pratiğinde kullanılan biyolojik ilaçlar diğer ilaçlara göre daha özgün bir şekilde hastalıktan sorumlu mekanizmalara karşı geliştirilmiş daha etkili ilaçlardır.

Bu grubun en önemli üyeleri infliksimab, etanercept , adalimumab ya da golimumab gibi TNF inhibitörleridir. Bunun haricinde tocilizumab, abatecept ya da rituximab gibi ilaçlarda yeni geliştirilen biyolojik ilaçlar arasındadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım
Menü