Romatoid artriti ve hepatit C pozitifliği olan bir hastada tedavide nelere dikkat edilmelidir?

Romatoid artrit, süreğen, ilerleyici ve eklem hasarı yapan bir hastalıktır. Romatoid artrit tedavisinde çoğunlukla iltihabı azaltıcı ve bağışıklık sistemin çalışmasını azaltıcı tedaviler uygulanmaktadır. Hepatit C, süreğen karaciğer iltihabı yapabilen, daha çok kan, kan ürünleri, cinsel ilişki ile geçebilen ve hastalık seyri boyunca romatizmal belirtilere de yol açabilen hepatit virüslerinden birisidir. Romatoid artrit tedavisinde yapılan tedaviler çoğunlukla var olan hepatit C enfeksiyonunun kötüleşmesine yol açmaz. Ayrıca hem romatoid artrit hem hepatit C pozitifliği olan bir hastanın tedavisinde çoğunlukla hepatit C için özel bir ilaç kullanılmaz. Fakat hepatit C ve romatoid artrit birlikteliği olan hastaların daha sık karaciğer fonksiyon testleri kontrolü ve belli aralıklarla HCV-RNA denilen tetkikinin yapılması gereklidir. Hepatit C pozitifliği ve romatoid artriti olan bir hastanın sadece romatoloji uzmanı tarafından değil düzenli olarak gastroenterolog ya da hepatolog tarafından da izlenmesi gereklidir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım