Romatoid Artritin belirtileri nelerdir?

Romatoid Artrit’in en önemli belirtileri eklemlerde ağrı ve şişliktir. Tutulan eklemler genellikle simetriktir yani sağ ve sol taraf birlikte tutulmuştur. Sıklıkla el bilekleri ve el parmak eklemleri etkilenir. Tutulan eklemlerde özellikle sabahları veya uzun süreli istirahat sonrası en az yarım saat süren tutuklukve katılık mevcuttur. Hastanın şikayetleri en az altı haftadır devam etmektedir. Hastalığa sahip kişilerde belirtiler değişkenlik gösterebilir ve farklı şiddetlerde olabilir. bazı kişilerde hastalık hafif seyrederken bazı kişilerde şiddetli seyretmektedir. Hastalık süresi uzadıkça eklemlerde hareket kaybına yol açan deformiteler yani eklem yapısının bozulmaları ortaya çıkabilir. Hastalarda halsizlik, nadiren ateş ve genel olarak kendini iyi hissetmeme hissi bulunabilir. Hastalıkta eklemlerin yanında diğer organlarda etkilenebilir. Eklem dışında en sık gözlerde iltihaplanma, akciğerde romatizmal tutulum ve kalp tutulumudur. Bazı hastalarda hastalık dalgalı seyir gösterebilir. Aynı hasta bazen çok iyiyken bazen bazen çok hasta olabilir. buna alevlenme ve yatışmalar denilmektedir. Nadiren bazı hastalarda hastalık birkaç ay veya birkaç yıl sürdükten sonra ciddi bir eklem hasarı bırakmadan iyileşebilmektedir. Bazı kişilerde de hastalık ciddi eklem hasarı ve sakatlığa yol açacak şekilde yıllar boyunca aktif kalabilmektedir. Buna şiddetli hastalık denilmektedir. Genellikle hastalık tedavi edilmedikçe sürekli olarak aktif kalma eğilimindedir. Başarılı ve etkili bir şekilde tedavi edilen hastalarda hastalık şiddeti ve sakatlık oluşumu baskılanabilmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım