Romatoid artritte neden kansızlık olabilir?

Romatoid artritte kansızlığın en sık nedeni, hastalığın yol açtığı ve sadece eklemleri değil vücudun tamamını etkileyen iltihaptır. İltihabın kendisi kansızlığa yol açar. Burada bilinmesi gereken en önemli şey, klasik kan hapları ile bu kansızlığın düzelmeyeceğidir. Hastalığın kendisi tedavi edildikçe ve iltihap baskılandıkça kansızlık da iyiye gider. Hastalıkta görülen ikinci kansızlık nedeni ise çok fazla ağrı kesici kullanımına bağlı gelişebilen mide ve barsak kanamalarıdır. Bunlar bazen bulgu verecek kadar şiddetli bazen ise hiç bulgu vermeyecek denli sessiz olabilir. Bu cins, demir eksikliği denen özel bir kansızlık türüdür ve bu laboratuvar incelemeleri ile anlaşılır. Bu tür kansızlığın tedavisinde ise demir preparatları işe yarar.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü