Romatoid artritte neden kortizonlu ilaçlar kullanılır?

Kortikosteroidlerin (kortizon) güçlü inflamasyon giderici etkileri vardır. Hızlı etki ederek eklemdeki ağrı, şişlik, tutukluk ve hassasiyet gibi şikayetleri ortadan kaldırır. Ağızdan alınabilir, damar veya kas içine uygulanabilir ya da eklem içine verilebilir. Akut hastalık alevlenmelerinin kontrolünde kortizonlu ilaçlar vazgeçilmezdir. Bunun yanında, temel etkili anti-romatizmal ilaçlar etkilerini gösterinceye kadar köprü tedavisi olarak ya da uzun dönem kullanılabilir. Temel etkili anti-romatizmal ilaç hastalığı kontrol altına almaya başladığında, genellikle kortizon dozu mümkün olan en düşük seviyeye inilir veya kesilebilir. Romatoid artrit tedavisi ile ilgili yapılan çalışmalarda kortizonlu ilaçların sadece klinik bulguları hafifletmediği, buna ilaveten eklemlerde kalıcı hasar gelişimini de önlediği gösterilmiştir. Ayrıca ateş, halsizlik, kilo kaybı, akciğer ve kalp zarlarında sıvı toplanması (serözit) veya damar duvarı iltihabı (vaskülit) gibi eklem dışı tutulumu olan hastalarda da kortizonlu ilaçların kullanımı gerekmektedir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım