Romatoid artritte ses kısıklığının nedeni nedir?

Romatoid artritte gırtlakta larinks bölgesindeki eklemlerdeki iltihap sonucu o bölgedeki sinirlerin hasarlanması ile ses tellerinin felci ve ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Ayrıca romatoid artritli hastaların %20-30 kadarında romatoid nodül denilen ve daha çok dirsekler gibi basınç bölgelerinde görülen cilt altında tümseklikler olabilir. Bu nodüller akciğer gibi iç organlarda da görülebileceği gibi ses tellerinde de ortaya çıkabilir ve ses kısıklığına yol açarlar. Genellikle hastalığın tedavisi ile bu nodüller de küçülür ama küçülmediği durumlarda ağır belirtilere yol açarsa cerrahi olarak müdahale gerekebilir. Ayrıca sigara içimi de tek başına ses telleri üzerine yaptığı etki ile ve de bu nodüller üzerindeki etkisi ile ses kısıklığına yol açan nedenler arasındadır.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Benzer videolar
Açık açık romatizma tanıtım