Romatoid artritte ses kısıklığının nedeni nedir?

Still hastalığı yüksek ateş atakları ve deri döküntüleri ile seyreder. Ataklar bir iki nöbetle sınırlıdır ve genellikle çok uzun sürmez. Nadiren ise inatçı bir seyir izleyebilir. İlk basamak tedaviyi normal ağrı kesiciler oluşturur. Ataklar ağrı kesicilerle kontrol edilemezse kortizondan ve metotreksat dediğimiz ilaçtan yararlanılır. Kortizon dozu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde, yan etki yapmayacak düşük bir doza indirilir. Bunlara yanıt vermeyen küçük oranda bir hasta grubunda ise TNF alfa blokerleri denen ya da IL-1 antagonistleri olarak tasvir edilen ilaçlar kullanılır. Bunlar biyolojik ilaç olarak adlandırılır. Hastane koşullarında yazılması ve tedavinin romatolog kontrolünde izlenmesi gerekir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Taşkın Şentürk - Romatizma Hastaları için Covid-19 Aşılaması ile ilgili En Güncel Veriler ve 3. Doz Aşılama ile İlgili Öneriler
Açık açık romatizma tanıtım
Menü