Romatoid artritte ses kısıklığının nedeni nedir?

Romatoid artrit, sinoviya yani eklem zarı içeren bütün eklemleri tutabilen bir hastalıktır. Hastalıkta el küçük eklemleri, el bilekleri, dirsekler ve dizler gibi eklemler yanında boğazda ses tellerini hareket ettiren krikoaritenoid eklemler de tutulabilmektedir. Romatoid artritli hastalarda bu eklemlerin tutulması sesin tonunu etkileyebilir ve ses kısıklığı yapabilir. Romatoid artritli hastalarda krikoaritenoid eklem tutulumu yanında enfeksiyonlar, kronik tahriş, reflü, ses tellerinde nodül ve tümör gibi diğer nedenler de ses kısıklığı yapabileceğinden dolayı ses kısıklığından yakınan hastaların ayrıntılı larinks yani gırtlak muayenesi için kulak burun boğaz uzmanına yönlendirilmeleri gerekir. Romatoid artritli bir hastada krikoaritenoid eklem tutulumundan kaynaklanan ses kısıklığının tedavisi esas olarak romatoid artritin tedavisidir. Bu amaçla özellikle kısa dönemde kortizon tedavisi kullanılabilir.

Bu podcast serilerinde romatizmal hastalıklar ile ilgili aklınıza takılan farklı ve güncel soruların cevaplarını bulacaksınız.
Prof. Dr. Timuçin Kaşifoğlu ve Prof. Dr. Mine Özmen "Romatizma Hastalarında Ruhsal Tepkiler & Sorunlar ve Tedavi Yaklaşımları" hakkında sohbet ediyor.
Açık açık romatizma tanıtım